Ustawa o wzmocnieniu dostępności cyfrowej (BFSG): środki, wyjątki, terminy i sankcje

28 czerwca 2025 roku wchodzą w życie przepisy ustawy BFSG. Do tego czasu operatorzy stron internetowych muszą zadbać o dostosowanie strony WWW do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Dlaczego sklepy internetowe muszą być w przyszłości dostępne cyfrowo dla wszystkich?

Od 28 czerwca 2025 r. sklepy internetowe muszą być wolne od barier – wymaga tego nowa ustawa o wzmocnieniu dostępności bez barier (niem. Barrierefreiheitsstärkungsgesetz, BFSG). Dowiedz się co to oznacza dla operatorów, jakie wymagania mają zastosowanie, czy istnieją wyjątki i jakie kary mogą zostać zastosowane.

Jakie środki są wymagane?

Ustawa BFSG zobowiązuje dostawców usług B2C – w szczególności operatorów sklepów internetowych, aplikacji i stron internetowych – do takiego projektowania ofert cyfrowych, aby były one dostępne i użyteczne dla osób z niepełnosprawnościami, bez konieczności korzystania z pomocy osób trzecich i bez nadmiernych utrudnień.

Dostępność musi dotyczyć nie tylko samych produktów i usług, ale również dostępu cyfrowego do informacji, takich jak opisy produktów, warunki umów czy procesy płatności.

Operatorzy sklepów internetowych muszą zadbać o to, by ich oferty online spełniały wymogi dostępności. Może to obejmować m.in.:

  • odpowiedni kontrast: treści muszą być wizualnie dobrze rozróżnialne (np. czarny tekst na białym tle),
  • napisy i teksty alternatywne: materiały multimedialne, takie jak filmy, powinny mieć napisy lub transkrypcje; obrazy muszą być opatrzone opisami alternatywnymi,
  • możliwość obsługi klawiaturą: formularze, przyciski i elementy nawigacyjne muszą być w pełni dostępne także bez użycia myszy – wyłącznie za pomocą klawiatury.

Pomocne standardy:

  • EN 301 549 (Europejska norma dostępności produktów i usług ICT),
  • WCAG 2.1 (wytyczne dotyczące dostępności treści internetowych).

Dla operatorów usług online oznacza to konieczność przeglądu całej oferty internetowej i jej dostosowania do nowych wymogów prawnych.

Czy istnieją wyjątki dla mikroprzedsiębiorstw?

Z obowiązku wyłączone są jedynie mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż dziesięć osób i osiągające roczny obrót poniżej 2 milionów euro lub posiadające sumę bilansową nieprzekraczającą 2 milionów euro.

Produkty takich przedsiębiorstw również muszą jednak być dostępne cyfrowo.

Dalsze wyjątki zostały zdefiniowane w § 16 i 17 ustawy BFSG i obejmują:

  • nieproporcjonalnie wysokie koszty wynikające z zapewnienia dostępności,
  • zasadniczą zmianę produktu lub usługi spowodowaną koniecznością zapewnienia dostępności.

Uwaga: Wyjątki należy interpretować w sposób zawężający, należy je w razie potrzeby udokumentować i zgłosić właściwemu organowi nadzoru rynkowego.

Do kiedy należy dostosować sklepy internetowe?

Ustawa wchodzi w życie 28.06.2025 r. Do tego czasu wszyscy operatorzy sklepów internetowych muszą wdrożyć przepisy ustawy BFSG.

Jakie sankcje grożą za naruszenia?

Przestrzeganie przepisów ustawy BFSG będzie kontrolowane przez organy nadzoru rynku. W przypadku naruszeń organ może ograniczyć lub zakazać wprowadzenia produktu do obrotu na rynku niemieckim, a także nakazać jego wycofanie lub zwrot.
Ponadto mogą zostać nałożone grzywny w wysokości do 100 000 EUR.

Chcą mieć Państwo pewność, że Państwa sklep internetowy jest w pełni zgodny z niemieckim prawem?

Kancelaria Grau Rechtsanwälte PartGmbB wspiera przedsiębiorców z branży e-commerce we wszystkich aspektach prawnych prowadzenia sklepu internetowego w Niemczech.

Pomagamy przedsiębiorcom sprzedającym online poprzez:

W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią pod numerem +49 (0) 40 180 364 020 lub mailowo na adres kontakt@graulaw.eu.

MASZ PYTANIA LUB POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie udzielimy Ci porady prawnej.