Zakładanie spółek w Niemczech

Oferujemy kompleksową obsługę przy zakładaniu i rejestracji spółek, fuzjach i przejęciach oraz przekształceniach, między innymi w ramach transakcji transgranicznych.

CZYTAJ WIĘCEJ


Założenie spółki w Niemczech, podobnie jak w Polsce, wiąże się z koniecznością podjęcia kilku kluczowych decyzji, złożeniem dokumentów, spełnieniu szeregu formalności i zwrócenia uwagi na obowiązujące przepisy prawa. Dlatego tak wielu przedsiębiorców decyduje się na współpracę z podmiotami, zajmującymi się uruchomieniem działalności gospodarczej za granicą, np. w popularniej formie GmbH.

W naszej kancelarii mamy szerokie doświadczenie właśnie w takim obszarze, jak zakładanie spółek. Niemcy to kraj, na terenie którego zajmujemy się wszystkimi aspektami procesu rejestracji – od wyboru odpowiedniej formy prawnej dla przedsiębiorstwa, poprzez przygotowanie niezbędnych dokumentów i koordynację kontaktu z urzędami czy instytucjami, aż po wsparcie w rozwiązywaniu bieżących problemów prawnych w firmie. Nasz zespół posiada szerokie doświadczenie w prawie niemieckim, dzięki czemu jest w stanie doradzić, który sposób prowadzenia działalności gospodarczej będzie najodpowiedniejszy w danej branży i w zakresie założonych celów biznesowych. Lepiej założyć najpopularniejsze nad Renem i Łabą GmbH będące odpowiednikiem polskiej sp. z o.o. czy zdecydować się na inną formę? To jedno z wielu pytań, na które pomagamy znaleźć odpowiedź naszym klientom.

Zakładanie spółek w Niemczech nie jest jednak jedynym obszarem, w którym można uzyskać u nas kompleksową pomoc prawną. Udzielamy również merytorycznego wsparcia w zakresie fuzji i przejęć, czyli M&A. Niemcy to kraj, w którym takie działania nie są rzadkością – coraz większa liczba przedsiębiorców zainteresowana jest tam kupnem lub sprzedażą firm. Ponadto obsługujemy procesy łączenia, podziałów, likwidacji oraz przekształceń podmiotów gospodarczych. Zakładanie spółki np. GmbH w Niemczech i inne działania, podejmowane przez naszą polsko-niemiecką kancelarię prawną, mogą być realizowane w języku niemieckim, angielskim lub polskim, co jest dużym udogodnieniem w przypadku każdej transgranicznej współpracy.

Jak założyć spółkę GmbH w Niemczech

Pierwszym krokiem do powstania przedsiębiorstwa w tej formie jest stworzenie jego struktury. Przepisy wymagają wskazania:

  • osoby/osób pełniących funkcję członka zarządu,

  • adresu siedziby,

  • przedmiotu prowadzonej działalności,

  • treści umowy spółki,

  • banku, w którym założony będzie rachunek firmy.

Wiedząc to wszystko, przyszli przedsiębiorcy, którzy decydują się na założenie spółki GmbH w Niemczech, powinni udać się do notariusza. Jego zadaniem jest wpisanie nowego podmiotu do rejestru handlowego i wykonanie innych niezbędnych działań. Jedno z nich dotyczy potwierdzenia wniesienia wkładu kapitałowego, który na początku może wynosić połowę wymaganej kwoty, czyli 12 500 euro. Co ważne, dopiero po wpisaniu spółki GmbH do rejestru handlowego mocy prawnej nabiera ograniczona odpowiedzialność przedsiębiorcy. W tym momencie można uznać zakładanie niemieckiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH ) za sfinalizowane.

Zalety spółki z o. o. w Niemczech

Popularność tej formy prowadzenia działalności w Niemczech ma konkretne przyczyny. Rejestracja nowych spółek GmbH daje konkretne korzyści, które sprawiają, że na ich założenie decyduje się wielu przedsiębiorców operujących na terenie RFN. To najczęściej wybierany rodzaj spółki kapitałowej przewidziany przez niemieckie prawo, który można porównać do polskiej sp. z o.o. Jakie zalety powodują, że Gesellschaft mit beschränkter Haftung, bo tak należy rozwinąć skrót, cieszy się dużym wzięciem i jak ją założyć?

Ograniczona odpowiedzialność prawna za działalność firmy

Podobnie jak w przypadku polskiej sp. z o.o., do najważniejszych aspektów, które sprawiają, że zakładanie spółek GmbH w Niemczech jest dobrym sposobem na prowadzenie działalności w Niemczech, należy ograniczona odpowiedzialność prawna wspólników. Dzięki temu ewentualne konsekwencje finansowe niepowodzeń biznesowych obejmują wyłącznie wkład wniesiony przez jednego lub wielu wspólników. To podstawowa różnica pomiędzy np. samozatrudnieniem, w którego ramach roszczenia finansowe wobec przedsiębiorstwa mogą oznaczać zajęcie majątku prywatnego właściciela. Jakie jeszcze można wskazać zalety spółki z o.o. w Niemczech, której zakładanie oferuje nasza kancelaria?

Pozytywne postrzeganie na rynku międzynarodowym

Nie ma się co czarować – polskim firmom daleko do wizerunku, jaki wypracowały sobie największe marki z RFN. Prowadząc działalność jako oficjalny podmiot z kraju nad Renem i Łabą, automatycznie, niejako na starcie, zyskujesz przewagę polegającą na korzystniejszym postrzeganiu przez potencjalnych klientów. Oczywiście to reguła, która dotyczy mniejszej lub większej części, a nie wszystkich osób, które wybierają Twoją ofertę lub zamierzają to zrobić. Czy się komuś to podoba, czy nie, GmbH, czyli spółka z o.o. w Niemczech, może otwierać wiele drzwi niedostępnych dla polskich przedsiębiorstw, dlatego tak wiele z nich postanawia ją założyć.

Możliwość wyboru członka zarządu spośród osób spoza spółki

Niemieckie przepisy przewidują możliwość powierzenia funkcji członka zarządu osobie, która pozostaje bez formalnego związku z firmą. Założenie spółki w Niemczech, a następnie prowadzenie działalności w formie GmbH staje się tym samym łatwiejsze. To rozwiązanie doceniają głównie duże podmioty.

Korzystne prawo sukcesji

Elastyczne regulacje dotyczące sukcesji i przejęć na terenie RFN dają przedsiębiorcy pełną kontrolę nad tym, co dzieje i stanie się z jego biznesem. Jeżeli postanowi przekazać go rodzinie czy innej bliskiej osobie, zrobi to sprawnie i zgodnie z prawem.

Rejestracja nowych spółek GmbH w Niemczech

Zdajemy sobie sprawę, że prowadzenie działalności w RFN wiąże się z jednej strony z ciekawymi perspektywami i możliwością ekspansji zagranicznej, a z drugiej z wyzwaniami, które pojawiają się już na początku. Jesteśmy świadomi, że zakładanie GmbH to zadanie nie dla każdego – jako przedsiębiorca chcesz się skupiać na biznesie, a nie formalnościach urzędowych. W takim razie powierz rejestrację naszemu zespołowi. Mamy wieloletnie doświadczenie na tym polu, a dodatkowo oferujemy merytoryczne wsparcie doradcze dla osób chcących rozpocząć działalność za zachodnią granicą Polski. Z nami skorzystasz z zalet, które ma spółka GmbH. Niemcy to dobre miejsce do prowadzenia biznesu, o czym warto przekonać się osobiście!