Nowa ustawa wykonawcza o bateriach (BattDG) obowiązuje od sierpnia 2025 r.: te obowiązki dotyczą producentów i sprzedawców baterii.
Nowa ustawa wykonawcza o bateriach (BattDG) wchodzi w życie 18 sierpnia 2025 roku.
Ustawa koncentruje się na obowiązkach urzędowych, rejestracyjnych, raportowaniu danych i karach zaś pomija kwestie związane z właściwościami samych baterii. Każdy przedsiębiorca, który wprowadza baterie lub produkty zasilane bateriami na rynek niemiecki, powinien zadbać o niezwłoczne dostosowanie prowadzonej działalności do nowych przepisów prawnych.
Kogo dotyczy ustawa BattDG?
BattDG jest skierowana do przedsiębiorstw, które w Niemczech:
- wprowadzają do obrotu baterie lub urządzenia z wbudowanymi bateriami,
- dystrybuują, importują lub eksportują baterie w celach komercyjnych,
- oferują baterie lub urządzenia zasilane bateriami jako sprzedawcy internetowi lub administratorzy platform,
- zajmują się magazynowaniem, pakowaniem lub wysyłką jako dostawca usług związanych z realizacją zamówień.
Producenci z siedzibą za granicą, którzy zaopatrują bezpośrednio użytkowników końcowych w Niemczech, również podlegają przepisom BattDG.
Główne wymogi wynikające z BattDG
Wymóg rejestracji
W przyszłości wszyscy producenci i importerzy będą musieli zarejestrować się w Federalnym Centrum Chemikaliów (BfC). Bez rejestracji dystrybucja w Niemczech będzie zabroniona.
Wymogi w zakresie raportowania danych i notyfikacji
Przedsiębiorstwa muszą regularnie przekazywać następujące informacje właściwemu organowi:
- ilości baterii wprowadzonych do obrotu,
- wyniki dotyczące odbioru i recyklingu,
- zmiany danych firmy lub kategorii produktów.
Wymogi w zakresie weryfikacji i dokumentacji
Systemy odbioru i procesy recyklingu muszą być zorganizowane w sposób możliwy do zweryfikowania i skontrolowania.
Wymóg zwrotu baterii
Baterie muszą być przyjmowane z powrotem przez dostawcę bezpłatnie. Dotyczy to zarówno handlu stacjonarnego, jak i sprzedaży wysyłkowej.
Wymóg w zakresie etykietowania i informacji
Użytkownicy końcowi muszą zostać poinformowani w sposób widoczny i wyraźny o możliwości bezpłatnego zwrotu baterii po ich zużyciu oraz o prawnym obowiązku ich zwrotu. Ponadto baterie muszą być oznakowane „symbolem kosza na śmieci”.
Wymogi dla sprzedawców internetowych i dostawców usług realizacji zamówień
Podmioty te muszą upewnić się, że producentem baterii jest prawidłowo zarejestrowany podmiot. W przeciwnym razie mogą sami ponosić odpowiedzialność za wypełnienie powyższych obowiązków.
Nowe kategorie baterii – z poszczególnymi wymogami
W ramach nowej regulacji zmieniono klasyfikację typów baterii. Do każdej kategorii mają zastosowanie różne wymogi – w szczególności w odniesieniu do rejestracji, odbioru, etykietowania i weryfikacji CO₂:
Baterie przenośne
Są to baterie do codziennego użytku. W przyszłości muszą być łatwe do usunięcia i wyraźnie oznakowane.
Baterie rozruchowe
Baterie te są używane w pojazdach z silnikami spalinowymi, np. do rozruchu i oświetlenia. Mają do nich zastosowanie wymogi dotyczące etykietowania, a w przyszłości prawdopodobnie będą one również podlegać wymogom dotyczącym identyfikowalności i bilansowania CO₂.
Baterie trakcyjne
Są to baterie używane do zasilania pojazdów elektrycznych – takich jak samochody lub autobusy elektryczne. W tym przypadku obowiązują najszersze wymogi: rejestracja, paszport baterii, odbiór, dowód okresu trwałości, bilans CO₂ i etykietowanie.
Baterie przemysłowe
Są one wykorzystywane na przykład w systemach solarnych, wózkach widłowych, systemach UPS lub stacjonarnych systemach magazynowania energii. Podlegają one również obowiązkowej rejestracji oraz – w zależności od typu – paszportowi baterii i dokumentacji CO₂.
Baterie do lekkich środków transportu
Ta nowo wprowadzona kategoria obejmuje baterie w rowerach elektrycznych, hulajnogach elektrycznych, hoverboardach i podobnych pojazdach. Oprócz ogólnych wymogów obowiązują tu specjalne wymagania dotyczące cykli ładowania, trwałości, bezpieczeństwa i etykietowania.
Jakie są przewidziane sankcje za naruszenia?
Ustawa BattDG przewiduje następujące sankcje za naruszenia:
- grzywna w wysokości do 100 000 euro,
- zakazy dystrybucji,
- publikacja informacji o naruszeniach,
dalsze środki administracyjne, takie jak obowiązek przyjęcia zwrotu baterii.
Grau Rechtsanwälte PartGmbB oferuje wsparcie prawne w codziennym prowadzeniu przedsiębiorstwa w Niemczech, szczególnie dla przedsiębiorstw z polskim kapitałem – całe spektrum niemieckiego prawa gospodarczego, począwszy od prawa korporacyjnego i handlowego, poprzez prawo dystrybucyjne, prawo pracy, prawo upadłościowe i windykacje należności.
W przypadku dalszych pytań prosimy o kontakt z naszą kancelarią pod numerem +49 (0) 40 180 364 020 lub office@graulaw.eu.