Sklep online – obowiązki informacyjne przedsiębiorców

Dnia 17 kwietnia 2024 r. Sąd Krajowy we Frankfurcie wydał orzeczenie w sprawie 2-06 O 361/22 w zakresie obowiązkowych informacji, jakie powinny być udostępnione konsumentom podczas składania zamówień za pośrednictwem sklepów online.

Sąd Krajowy jednoznacznie zanegował stosowaną przez przedsiębiorców praktykę, polegającą na umieszczaniu na stronie internetowej istotnych informacji o składanym zamówieniu i jego realizacji, które są dostępne wyłącznie po najechaniu kursorem na konkretne miejsce wyświetlanej strony internetowej.

Okoliczności faktyczne sprawy

W analizowanej sprawie przedsiębiorca z branży elektronicznej umożliwiał na swojej stronie internetowej zakup telefonu komórkowego oraz wybór taryfy telefonicznej od dostępnych na rynku operatorów sieci. Zdaniem Sądu Krajowego strona internetowa przedsiębiorcy nie spełniała ustawowych wymagań w zakresie przejrzystości polityki informacyjnej wobec konsumenta. Powyższe wynikało z faktu, iż na stronie z zamówieniem istotne informacje dotyczące wykonania umowy, takie jak czas dostawy zamówionych produktów był udostępniony przez przedsiębiorcę w mało widocznym miejscu, a konsument, aby wyświetlić informację dotyczącą warunków dostawy musiał najechać kursorem w niewystarczająco oznaczone miejsce na stronie internetowej.

Analiza prawna rozstrzygnięcia

Sąd Krajowy uznał powództwo w zakresie roszczenia powoda do zaniechania naruszenia przez pozwanego przepisów prawnych poprzez brak jednoznacznego i przejrzystego informowania konsumentów o czasie dostawy zamówionych towarów. Zdaniem sądu informacje dotyczącej umowy i jej wykonania muszą być wyraźnie widoczne na stronie internetowej z zamówieniami. Konsumenci nie powinni być zobligowani do wykonywania dalszych czynności polegających na przemieszczaniu kursora w celu poszukiwania dodatkowych informacji na stronie internetowej sprzedawcy. Zgodnie ze stanowiskiem sądu, konsumenci mogą nie być świadomi, że przedsiębiorca umieścił na stronie internetowej kolejne warunki umowne, które powinny być w przejrzysty sposób udostępnione konsumentowi przed zawarciem umowy. Wyświetlenie się istotnych informacji dopiero po najechaniu konkretnego miejsca na stronie internetowej nie spełnia powyższego warunku.

Konsekwencje dla właścicieli sklepów online

Z uwagi na rozstrzygnięcie Sądu Krajowego we Frankfurcie, jednoznacznie stwierdzającego konieczność umieszczania istotnych informacji dotyczących zawieranej umowy w sposób jasny i bezpośredni, przedsiębiorcy prowadzący sklep online powinni niezwłocznie zweryfikować swoje strony internetowe, a także w razie potrzeby wprowadzić stosowne zmiany w zakresie przejrzystego informowania konsumenta o warunkach zawieranej umowy.

W przypadku dalszych pytań prosimy o kontakt z naszą kancelarią pod numerem +49 (0) 40 180 364 020 lub office@graulaw.eu.

MASZ PYTANIA LUB POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie udzielimy Ci porady prawnej.