Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w dniu 4 października 2024 r. unieważnił obowiązek regularnego powrotu pojazdów ciężarowych.
Koniec obowiązku regularnego powrotu
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w dniu 4 października 2024 r. unieważnił obowiązek regularnego powrotu pojazdów ciężarowych. Pakiet Mobilności I (rozporządzenia 2020/1054, 2020/1055 i 2020/1057) został natomiast w pozostałym zakresie potwierdzony.
Stan faktyczny:
W 2020 roku Litwa, Bułgaria, Rumunia, Cypr, Węgry, Malta i Polska zaskarżyły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Pakiet Mobilności I. W sumie podważono piętnaście nowych regulacji, w tym przepisy dotyczące kabotażu, delegowania kierowców, minimalnych wymagań dotyczących siedzib zagranicznych oraz obowiązek regularnego powrotu do jednej z baz w państwie członkowskim siedziby przedsiębiorstwa transportowego.
Wyrok:
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podążył za opinią rzecznika generalnego i unieważnił obowiązek regularnego powrotu pojazdów ciężarowych. Zgodnie z dotychczasowymi regulacjami unijnymi, ciężarówki musiały wracać co osiem tygodni do kraju, w którym znajduje się siedziba przedsiębiorstwa transportowego. Trybunał uzasadnił swoją decyzję brakiem wystarczających informacji ze strony unijnego prawodawcy do oceny proporcjonalności obowiązku powrotu.
W szczególności brakowało analizy wpływu dodatkowej emisji CO², wynikającej z pustych przejazdów do kraju siedziby. Obowiązek powrotu pozostaje zatem w sprzeczności z celami polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Ponadto obowiązek ten stawia w niekorzystnej sytuacji przedsiębiorstwa transportowe z państw członkowskich położonych na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej lub na wyspach. Dla państw takich jak Cypr czy Malta obowiązek powrotu stanowi znacznie większe obciążenie niż dla firm z Europy środkowej.
Pozostałe zakwestionowane regulacje Pakietu Mobilności zostały przez Trybunał Sprawiedliwości potwierdzone jako ważne.
Konsekwencje dla transportu
W związku z unieważnieniem obowiązku powrotu pojazdów ciężarowych, nie ma już podstawy prawnej do nakładania kar za naruszenie tego wymogu. Obecnie Komisja Europejska nie planuje nowej regulacji dotyczącej obowiązku powrotu.
Rekomendacje i wskazówki
Zalecamy wszystkim przedsiębiorstwom transportowym zapoznanie się z przepisami Pakietu Mobilności, aby świadomie zarządzać swoimi prawami i obowiązkami. Ponadto należy uwzględniać zmiany w przepisach oraz aktualne orzecznictwo przy wszelkich działaniach biznesowych, aby zapewnić zgodność z obowiązującym prawem.
W przypadku dalszych pytań prosimy o kontakt z naszą kancelarią pod numerem +49 (0) 40 180 364 020 lub office@graulaw.eu.