Ochrona przed nieuczciwym podbieraniem pracowników w Niemczech

Know-how wykwalifikowanych pracowników ma kluczowe znaczenie dla sukcesu przedsiębiorstwa na rynku. Dlatego przedsiębiorcy zabezpieczają się w umowach z kontrahentami przed ich przejęciem.

Ze względu na niedobór wykwalifikowanych pracowników w Niemczech, przedsiębiorcy starają się zabezpieczyć przed migracją swoich pracowników do konkurencji, uzgadniając z kontrahentami klauzule o zakazie pozyskiwania pracowników. 

Umowny zakaz zatrudniania pracowników jest dopuszczalny.

Zgodnie z orzecznictwem Federalnego Sądu Najwyższego uzgodnienie z partnerem umownym umownej klauzuli o nie podbieraniu pracowników (niem. Abwerbeverbot) jest zasadniczo dopuszczalne, o ile przestrzegane są pewne ograniczenia. Federalny Sąd Najwyższy kieruje się przy tym wymogami stawianymi umownym klauzulom o zakazie konkurencji.

Warunek skuteczności umownych klauzul o zakazie podbierania pracowników.

Dla skutecznego sądowego egzekwowania umownych klauzul o zakazie konkurencji w Niemczech istnieją wysokie przeszkody, które wyznacza § 75 niemieckiego kodeksu handlowego. Ponadto interes rozwoju zawodowego pracownika w porównaniu z interesem pracodawcy, jakim jest zatrzymanie know-how pracowników w przedsiębiorstwie lub zapobieganie niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej, ma z reguły pierwszeństwo. Zapobiegać temu ma umowna klauzula o zakazie podbierania pracowników. Zaleca się na przykład, aby przedsiębiorstwa w tego typu klauzulach wskazywały na szczególną potrzebę ochrony lub stosunek zaufania między stronami umowy. Zwiększa prawdopodobieństwo, że klauzule o podbieraniu pracowników okażą się przed sądem skuteczne prawnie.

Kancelaria Grau Rechtsanwälte PartGmbB oferuje wsparcie prawne w codziennym prowadzeniu przedsiębiorstwa w Niemczech, szczególnie dla przedsiębiorstw z polskim kapitałem – całe spektrum niemieckiego prawa gospodarczego, począwszy od prawa korporacyjnego i handlowego, poprzez prawo dystrybucyjneprawo pracyprawo upadłościowe i windykacje należności.

W przypadku dalszych pytań prosimy o kontakt z naszą kancelarią pod numerem +49 (0) 40 180 364 020 lub office@graulaw.eu.

MASZ PYTANIA LUB POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie udzielimy Ci porady prawnej.