Niemiecka ustawa o łańcuchu dostaw zostanie uchylona – ulga dla wielu przedsiębiorstw

Nowy rząd niemiecki daje wyraźny sygnał na rzecz ograniczenia biurokracji i zwiększenia swobody przedsiębiorczości: ustawa o należytej staranności w łańcuchu dostaw doczekała się zniesienia. Co liczy się teraz - i jakie możliwości otwierają się przed przedsiębiorstwami?

Review: Ustawa o należytej staranności w łańcuchu dostaw i jej obowiązki

Ustawa o łańcuchu dostaw (LkSG) nałożyła na przedsiębiorstwa zatrudniające 3000 lub więcej pracowników obowiązek wypełniania kompleksowych zobowiązań w zakresie praw człowieka i ochrony środowiska w swoich łańcuchach dostaw od 2023 r. – w tym analiz ryzyka, środków zapobiegawczych i procedur składania skarg.

Dla wielu oznaczało to wysokie koszty, niejasne kwestie dotyczące zakresu odpowiedzialności i duże obciążenie biurokratyczne. Krytyka była zatem znaczna – a teraz nadchodzi polityczny zwrot.

Umowa koalicyjna 2025: Zniesienie postanowione!

Nowy rząd federalny Niemiec składający się z CDU/CSU i SPD podjął jednoznaczną decyzję w kwietniu 2025 roku: Ustawa o łańcuchu dostaw zostanie całkowicie zniesiona.

Umowa koalicyjna stanowi:

„Ponadto znosimy krajową ustawę o łańcuchu dostaw (LkSG). Zostanie ona zastąpiona ustawą o międzynarodowej odpowiedzialności korporacyjnej, która wdraża europejską dyrektywę w sprawie łańcucha dostaw (CSDD) w sposób mało biurokratyczny i przyjazny dla egzekwowania prawa.”

Jest to ulga dla średnich przedsiębiorstw i sygnał dla wszystkich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą:

  • Obowiązek sprawozdania w zakresie wypełniania obowiązków należytej staranności przestaje obowiązywać w trybie natychmiastowym
  • Nowe prawo powinno opierać się na europejskich wytycznych, ale być znacznie łatwiejsze do wdrożenia.
  • Obciążenia biurokratyczne zostaną zmniejszone bez całkowitego porzucenia kwestii zrównoważonego rozwoju.

Co obecnie obowiązuje?

Mimo że LkSG nadal formalnie obowiązuje, rząd ogłosił, że

  • Sankcje zostaną zniesione, jeśli nie dojdzie do poważnych naruszeń praw człowieka.

Przedsiębiorstwa mają szansę przeanalizować i usprawnić istniejące procesy. Czas do wejścia w życie nowego prawa może zostać rozsądnie wykorzystany na strategiczną reorganizację.

Co to oznacza dla zagranicznych dostawców?

Również dostawcy małych i średnich przedsiębiorstw zyskają: Ponieważ nowe prawo ma na celu odciążenie przedsiębiorstw, dotychczasowe zobowiązania dla zagranicznych dostawców nie będą już miały zastosowania w takim samym zakresie i nie będą oni musieli obawiać się żadnych sankcji. Dzięki temu współpraca międzynarodowa znów stanie się łatwiejsza.

Konkluzja: krok w kierunku zdrowego rozsądku przedsiębiorców

Wraz ze zniesieniem LkSG, politycy wreszcie tworzą pole manewru dla przedsiębiorstw – nie tracąc przy tym z widoku celu, jakim jest odpowiedzialny biznes. Dla wielu firm jest to mile widziana poprawa, sygnał nowych początków i okazja do reorganizacji compliance w przyszłościowy i pragmatyczny sposób.

Kancelaria Grau Rechtsanwälte PartGmbB oferuje wsparcie prawne w codziennym prowadzeniu przedsiębiorstwa w Niemczech, szczególnie dla przedsiębiorstw z polskim kapitałem – całe spektrum niemieckiego prawa gospodarczego, począwszy od prawa korporacyjnego i handlowego, poprzez prawo dystrybucyjne, prawo pracy, prawo upadłościowe i windykacje należności.

W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią pod numerem +49 (0) 40 180 364 020 lub pod adresem kontakt@graulaw.eu.

MASZ PYTANIA LUB POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie udzielimy Ci porady prawnej.