Relacje handlowe, łączące Polskę i Niemcy to od lat strategiczny punkt handlu międzynarodowego. Transakcje obejmują już nie tylko wymianę towarów, ale też przepływ usług.
W ostatnich latach deficyt kadry pracowniczej dotknął także branżę transportową w Niemczech. Delegowanie pracowników do pracy za Odrą może być bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem, z którego chętnie korzystają polskie firmy transportowe.
Mobilność pracowników wewnątrz unijnego rynku pracy rodzi wiele wątpliwości, zwłaszcza gdy coraz większej migracji towarzyszą coraz bardziej precyzyjne wymogi prawne, wynikające z regulacji unijnych. Wyzwania, przed którymi stoją przedsiębiorstwa delegujące pracowników do Niemiec to między innymi rozliczenie czasu pracy kierowców, zmiany regulacji w zakresie płacy minimalnej.
Warto pamiętać, że uznanie kierowców za pracowników delegowanych następuje, co do zasady wówczas, gdy wykonują oni:
- kabotaż – kierowca tymczasowo wykonuje transport ładunków w kraju UE innym niż kraj, w którym znajduje się siedziba przedsiębiorstwa
- cross-trade – kierowca wykonuje przewozy między dwoma państwami UE lub między państwem UE a państwem trzecim, a jego pracodawca nie ma siedziby w żadnym z tych państw.
Przypominamy, że w zakresie delegowania pracowników na terytorium UE lub EOG warto skorzystać z profesjonalnej porady niemieckiego adwokata, który zwróci Państwa uwagę na obowiązujące regulacje. Monitorujemy i na bieżąco informujemy Państwa o zmianach oddziałujących na niemiecki rynek pracy. Bezpiecznie przeprowadzamy Państwa przez cały proces zatrudniania pracowników zarówno z Państw UE oraz spoza terytorium UE.
Każdego dnia wspieramy Państwa w tych zadaniach.
Prawo pracy – zakres usług:
– Doradztwo w sprawach delegowania pracowników do Niemiec
– Doradztwo w zakresie prowadzenia działalności jako agencja pracy tymczasowej i składania wniosków o licencję zgodnie z niemiecką ustawą o zatrudnianiu pracowników tymczasowych
– Doradztwo w zakresie regulacji dotyczących płacy minimalnej
– Sądowa i pozasądowa reprezentacja w sporach z zakresu prawa pracy