Spółka w Niemczech krok po kroku: Forma prawna działalności.

Polscy przedsiębiorcy szukają możliwości otwarcia firmy transportowej w Niemczech – tak wynika z raportu „Deutsche Welle”. Zmiany prawne wprowadzone Pakietem Mobilności mocno ograniczyły funkcjonowanie polskich firm przewozowych w Niemczech, dlatego coraz więcej z nich, chcąc uniknąć rynkowej eliminacji decyduje się przenieść działalność do Niemiec. Kluczowym zagadnieniem jest tutaj wybór formy prawnej działalności. Przewidziane prawem są następujące formy prawne: spółka-córka, oddział samodzielny lub niesamodzielny.

Przewoźnicy transportowi najczęściej decydują się na wybór spółki GmbH. Za odpowiednikem polskiej spółki z o.o. przemawia uproszczony proces rejestracyjny, a także ograniczenie ryzyka i odpowiedzialności majątkiem prywatnym. Wspólnicy, co do zasady, odpowiadają ustalonym kapitałem zakładowym i nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki.

 

Spółka transportowa w Niemczech. Od czego zacząć?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę specyfikę przedsiębiorstwa, w tym częstotliwość wykonywania transportów w Niemczech, czy też plany biznesowe związane z rozwojem i pozyskaniem nowych kontrahentów. Z naszej praktyki wynika, że nie bez znaczenia dla kluczowych decyzji przedsiębiorstw z branży TSL pozostają przepisy unijne. Firmy transportowe, które swoją działalność opierają na przewozach kabotażowych, po wejściu w życie zmian wprowadzonych Pakietem Mobilności odnotowały spadek rentowności modelu biznesowego opartego na kabotażach i coraz chętniej skłaniają się ku otwarciu firmy transportowej w Niemczech.

Ponieważ przedsiębiorstwa różnią się między sobą ze względu na cel, jak i strukturę warto przy wyborze formy zasięgnąć porady prawnej, która weźmie pod uwagę model biznesowy przedsiębiorstwa. Interesuje Cię ten temat? Zapraszamy do kontaktu z ekspertami Grau Rechtsanwälte w zakresie prawa transportowego. Mówimy po polsku, angielsku i po niemiecku.

 

Jakie są dalsze prognozy?

Liczba polskich przedsiębiorstw z branży TSL otwierających firmy za Odrą rośnie systematycznie od 2020 roku. Trend wzrostowy kształtuje się też w granicach Europy wschodniej. Przewoźnicy, którzy dotychczas lokowali swoją działalność blisko wschodniej granicy przenoszą się bliżej swoich kluczowych rynków.

 

Grau Rechtsanwälte PartGmbB

Oferujemy doradztwo przy tworzeniu zagranicznego oddziału przedsiębiorstwa w Niemczech, wsparcie przy składaniu wniosków o wydanie licencji i zezwoleń, jak na przykład wspólnotowej licencji transportowej na wykonywanie międzynarodowego przewozu, jak również doradztwo i reprezentację w zakresie najmu lokali użytkowych. Na bieżąco obserwujemy niemiecki rynek transportowy i informujemy o najważniejszych zmianach prawnych i trendach w branży TSL.

MASZ PYTANIA LUB POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie udzielimy Ci porady prawnej.