Działalność gospodarcza w Niemczech? Jaką formę prawną wybrać?

Sprzedając produkty czy świadcząc usługi na terenie Niemiec, warto zastanowić się nad założeniem działalności bezpośrednio w Niemczech. Wskazujemy kilka możliwych rozwiązań.

Najczęściej wybieraną przez podmioty z kapitałem polskim  formą prowadzenia działalności w Niemczech jest niemiecka spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH).

Od czego zacząć? Jak założyć spółkę w Niemczech?

Forma prawna prowadzenia działalności na terenie Niemiec powinna być pod względem prawnym i podatkowym dostosowana do profilu działalności. Niezbędne jest zatem pozyskanie porady prawnej bowiem ogólnodostępne informacje nie zawierają odpowiedzi na szczegółowe pytania. Łatwo więc popełnić błąd przy wyborze.

Założenie firmy w Niemczech wymaga na początek:

  • określenia celu działalności na terenie Niemiec;
  • określenia budżetu wejścia na niemiecki rynek pamiętając, że założenie firmy w Niemczech wiąże się z poniesieniem obligatoryjnych kosztów związanych z jej uruchomieniem;
  • omówienia struktury kapitałowej i osobowej firmy, w tym podziału odpowiedzialności i reprezentacji.

 

Spotkanie i rozmowa z prawnikiem pozwoli wybrać optymalną formę prawną firmy w Niemczech dla zapewnienia także najkorzystniejszych warunków podatkowych. Należy pamiętać o wyborze kancelarii prawnej działającej w oparciu o prawo niemieckie i zatrudniającej polskojęzycznych prawników (to zapewni pełne zrozumienie prezentowanych informacji prawnych).

Działalność gospodarcza w Niemczech: możliwe formy prowadzenia działalności na terenie Niemiec

  • Spółka-córka jako:
    • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka GmbH) lub spółka akcyjna;
    • spółka osobowa, spółka cywilna, spółka komandytowa;

Procedura założenia, np. spółki GmbH w Niemczech nie jest skomplikowana. Wymaga jednak opracowania umowy spółki i wizyty u notariusza. Spółka GmbH w Niemczech musi mieć formę aktu notarialnego.

  • Samodzielny lub niesamodzielny oddział;
  • Inne formy m.in.: sprzedaż przez agentów handlowych, franczyza czy bezpośrednie umowy z producentami.

 

Każda z wymienionych form prawnych ma swoje dobre i złe strony. Więcej o każdej z nich piszemy na stronie: https://www.graulaw.eu/zakladanie-przedsiebiorstw-w-niemczech/.

 

Zapraszamy również do bezpośredniego kontaktu telefonicznego lub e-mailowego.

Kancelaria Grau Rechtsanwälte PartGmbB oferuje wsparcie prawne w codziennym prowadzeniu przedsiębiorstwa w Niemczech, szczególnie dla przedsiębiorstw z polskim kapitałem – całe spektrum niemieckiego prawa gospodarczego, począwszy od prawa korporacyjnego i handlowego, poprzez prawo dystrybucyjneprawo pracyprawo upadłościowe i windykacje należności.

W przypadku dalszych pytań prosimy o kontakt z naszą kancelarią pod numerem +49 (0) 40 180 364 020 lub office@graulaw.eu.

MASZ PYTANIA LUB POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie udzielimy Ci porady prawnej.