Reprezentacja sądowa w zakresie prawa własności intelektualnej i e-commerce w Niemczech

Prawo regulując każdą dziedzinę naszego życia musi dotrzymywać kroku pędzącej technologii. Dlatego indywidualna oferta podmiotów branży E-commerce powinna być już nie tylko dostosowana do coraz bardziej wymagającego gustu konsumenckiego, jak również zoptymalizowana pod kątem prawnym w aspektach zarówno technicznych, jak i związanych z obsługą klienta czy wreszcie bezpieczeństwem danych.

Mimo wdrożenia odpowiednich procedur i dopełnienia wymogów prawnych przedsiębiorcy mogą znaleźć się w sytuacji, gdy ich prawo własności intelektualnej zostanie naruszone lub sami naruszą obce prawa własności intelektualnej. Skutki takiego działania mogą być szczególnie dotkliwe – niosą za sobą bowiem nie tylko utratę zysku i uznania w oczach konsumentów, ale również pociągają za sobą duże odszkodowania i grzywny.

Możliwość skutecznego egzekwowania i ochrony praw własności intelektualnej jest jednym z podstawowych elementów dobrze funkcjonującego systemu praw własności intelektualnej. Postępowania sądowe toczą się zasadniczo przed niemieckimi sądami, ponieważ są one właściwe miejscowo w przypadku naruszenia na terenie Niemiec. Niemiecki sąd będzie miejscowo właściwy również, jeśli sklep internetowy z siedzibą w Polsce kieruje swoją ofertę do odbiorców w Niemczech.

Reprezentujemy zarówno właścicieli praw ochronnych, jak i podmioty gospodarcze i osoby fizyczne, którym zarzuca się naruszenie praw;

  • w sprawach sądowych przed sądami zwykłymi na terenie całych Niemiec oraz
  • w postępowaniach przed Niemieckim Urzędem Patentowym i Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO).

Prawo E-commerce to bardzo prężnie rozwijająca się gałąź prawa. Rozwój technologiczny przyczynił się do stworzenia nowej przestrzeni dedykowanej E-commerce, co znacząco wpłynęło na wzrost liczby potencjalnych naruszeń.

Przenosząc działalność do Internetu przedsiębiorcy poza poznaniem głównych instytucji rynkowych mających wpływ na branżę e-handlu, powinni dopełnić wszelkich wymogów by ich działanie nie naruszało przepisów. Jedynie poprzez stałe monitorowanie zgodności prowadzonego sklepu internetowego z obowiązującym prawem, pomoże uniknąć wysokich grzywien administracyjnych, jak i wezwań do zaniechania, które powiązane są z wysokimi opłatami.

Eksperci prawa niemieckiego Grau Rechtsanwälte PartGmbB doradzają odnośnie wszelkich zagadnień związanych z E-commerce Państwa sklepów internetowych, platform elektronicznych i stron firmowych, zgodnie z niemieckimi przepisami. Naszym głównym celem jest najskuteczniejsza pomoc prawna dedykowana dużym platform E-commerce, jak i mniejszym graczom na rynku handlu elektronicznego, w tym start-upom.

MASZ PYTANIA LUB POTRZEBUJESZ PORADY PRAWNEJ?

Jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie udzielimy Ci porady prawnej.