Udzielona w danym państwie ochrona praw własności intelektualnej takich jak patenty, wzory przemysłowe i znaki towarowe, nie rozciąga się automatycznie na terytoria innych państw.
Podstawową regułą prawa własności intelektualnej jest zasada terytorialności. Kwestie istnienia i zakresu ochrony, a także podmiotu uprawnionego, które zostały uregulowane w jednym państwie są bez znaczenia dla sytuacji prawnej ochrony praw własności intelektualnej w innych krajach. Niestety nierzadko spotyka się sytuację, w której nawet chronione prawem produkty są bezprawnie powielane i wdrażane do obrotu gospodarczego. Wówczas, gdy produkt objęty jest ochroną prawną, możemy dochodzić swoich praw własności intelektualnej w sądzie lub uzyskać stosowne odszkodowanie za poniesione straty.
Przygotowanie do targów w Niemczech
Niezależnie od tego, czy przedsiębiorstwo prowadzi już spór prawny z innym przedsiębiorcą, świadomość swoich praw i stosunkowo wczesna ochrona swojej działalności gospodarczej od strony prawnej powinny stanowić integralną część przygotowań do wystąpienia na targach na rynku niemieckim. Pomocne mogą okazać się poniższe kroki:
Zgłoszenie patentów
Zgłoszenie patentu, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego lub znaku towarowego w Urzędzie Patentowym Niemiec (DPMA), Europejskim Urzędzie Patentowym (EPO), Urzędzie ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) bądź Word Intellectual Property Organisation (WIPO).
Sprawdzenie naruszenia patentu według prawa niemieckiego
Podczas przygotowań do uczestnictwa w targach istotne jest również przeprowadzenie weryfikacji, czy na rynku niemieckim istnieją zastrzeżone prawa własności intelektualnej, które mogą być na targach naruszone przez Państwa towary.
Udokumentowanie pozycji prawnej
Niezwykle ważnym aspektem jest również udokumentowanie Państwa pozycji prawnej poprzez zgromadzenie wszelkich dokumentów potwierdzających własne prawa własności intelektualnej do prezentowanego produktu. Są to przede wszystkim decyzje powyższych urzędów w sprawie rejestracji praw ochronnych. Dokumenty te należy mieć przy sobie również na targach.
Adwokat- specjalista z zakresu prawa ochrony własności intelektualnej
W razie jakichkolwiek problemów natury prawnej pomocne może okazać się także skorzystanie z porad adwokata-specjalisty z zakresu prawa ochrony własności intelektualnej. Adwokat ten powinien pozostawać do dyspozycji przez cały czas trwania targów.
Pismo ochronne (Schutzschreiben)
Kolejnym sposobem ochrony Państwa praw przed ewentualnymi zarzutami ze strony innych przedsiębiorców jest złożenie w niemieckim sądzie, tzw. pisma ochronnego (Schutzschrift). Pismo to chroni przed roszczeniami osób trzecich, zwłaszcza w trakcie trwania targów.
Dowody
Jeśli przed rozpoczęciem targów doszło do sporu z innym przedsiębiorcą, np. podejrzewają Państwo, że Państwa produkt został skopiowany, należy przedstawić dowody na poparcie swoich podejrzeń. Mogą to być zdjęcia, zeznania świadków lub inne istotne dla sprawy materiały. Niezwykle istotne okażą się tutaj również dokumenty potwierdzające Państwa prawa.
Wskazówki podczas trwania targów
Podczas trwania targów mogą zaistnieć dwa rodzaje sporów. Pierwszy z nich ma miejsce, gdy Państwa towary są nielegalnie imitowane lub Państwa prawa własności intelektualnej są bezprawnie naruszane. Drugim rodzajem sporów jest podejrzenie, że Państwa towary naruszają prawa własności osób trzecich lub imitują ich towary.
Państwa towar jest imitowany lub Państwa prawa ochronne są naruszane
W tego rodzaju przypadkach można podjąć działania, takie jak wystosowanie pisma do podmiotu naruszającego prawo o zaniechania naruszenia (Abmahnung), skorzystanie z drogi sądowej i złożenie wniosku o wydanie postanowienia o tymczasowym zaniechaniu naruszenia (Antrag auf einstweilige Verfügung) lub skontaktowanie się z urzędem celnym.
Ważne jest również zabranie ze sobą dokumentów potwierdzających prawa do produktów prezentowanych na targach. Dokumenty te będą wymagane w przypadku podjęcia powyższych kroków prawnych.
Podejrzenie, że Państwa towar imituje lub narusza obce prawa własności intelektualnej
Podczas targów może również powstać podejrzenie, że naśladują Państwo czyjś produkt lub naruszają prawa własności intelektualnej osoby trzeciej. Wówczas niezwykle pomocne może okazać się wcześniejsze złożenie do sądu pisma ochronnego (Schutzschrift) lub skontaktowanie się ze stroną przeciwną za pośrednictwem adwokata w celu zawarcia ugody.
Warto w szczególności zwrócić uwagę na fakt, iż postanowienie o tymczasowym zaniechaniu naruszenia ma natychmiastowy skutek prawny i to niezależnie od tego, czy wniesiono sprzeciw. Przy każdym naruszeniu tego postanowienia sąd może nałożyć wysoką karę pieniężną. Ponadto do postanowienia o zaniechanie naruszenia często jest dołączany wniosek o sekwestrze (konfiskacie) wystawianych na stoisku towarów.
Naruszenie przepisów karnych
Naruszenia praw z zakresu własności przemysłowej są w wielu przypadkach jednocześnie przestępstwami karnymi. Oznacza to, że jeśli druga strona złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, możliwe jest, że funkcjonariusze prokuratury, policji lub organów celnych pojawią się na stoisku, aby je przeszukać lub skonfiskować wystawione towary.
Poradnik prawny: Prawo własności intelektualnej na targach. Wskazówki dla polskich wystawców na targach w Niemczech
Grau Rechtsanwälte PartGmbB oferuje wsparcie prawne w zakresie prawa gospodarczego, począwszy od prawa korporacyjnego i handlowego, poprzez prawa dystrybucji i prawa pracy, a skończywszy na prawie upadłościowym i windykacji należności.
W przypadku dalszych pytań prosimy o kontakt z naszą kancelarią pod numerem +49 (0) 40 180 364 020 lub office@graulaw.eu.